Email:
Telefon: +420 739 203 205
Web: https://www.dotek.eu/Ubytovani-ve-stredisku-SEVER
Adresa: Malá ulička 89
Obec: Horní Maršov
PSČ: 542 26
GPS: 50.6571369N, 15.8225269E
Zobrazit na Mapy.cz >>
Co nabízíme: K dispozici je část prostor základní školy zahrnujících 5 pokojů s cca 30 lůžky. WC a koupelny jsou umístěny na společném patře. K dispozici je zařízená kuchyňka, klubovna – výuková místnost s možností využití projektoru, notebooku a interaktivní tabule a jídelna pro 30 osob.
Nabízíme také stravování – snídaně na objednávku se podávají v jídelně SEVERu. Zvolit ale můžete i stravování v domě DOTEK, cca 5 minut pěšky od střediska SEVER.
V případě potřeby větších prostor pro konání akce zprostředkujeme pronájem velkého sálu v místní škole (na stejném patře jako se nachází ubytovací středisko), pronájem tělocvičny nebo fotbalového hřiště, obojí se nachází 3 minuty chůze od střediska SEVER.
https://www.dotek.eu/Ubytovani-ve-stredisku-SEVER
Okolí
Horní Maršov je historickým centrem východních Krkonoš. Leží v údolí řeky Úpy, na úpatí „zlatých“ Rýchor s posledním kouskem krkonošského pralesa, a tvoří bránu do národního parku. Malebná krajina východních Krkonoš je vhodná pro pěší turistiku i cykloturistiku, v zimních měsících jde o výhodnou základnu pro sjezdové i běžecké lyžování. Hned pod DOTEKem je zastávka autobusů, včetně cyklo- a skibusů, obcí prochází známá krkonošská běžkařská magistrála a DOTEK sám je východištěm značené turistické trasy propojující oblast Černé hory s masivem Rýchor. V dosahu několika kilometrů se nachází nejvzácnější místa Krkonoš, jako je Černohorské rašeliniště, Sněžka a Obří důl s vodopády, lavinovými drahami a Krakonošovou a Čertovou zahrádkou, i tradiční cíle cestovního ruchu, jako je Pec pod Sněžkou (8km) nebo Janské Lázně (6km).
Cíle pro pěší a cyklistické výlety v okolí
Po značených trasách a po našich zážitkových Cestách na DOTEK můžete navštívit pěšky či na kole řadu zajímavých míst v okolí – některá jsou vzdálena jen pár set metrů, jiná jsou vhodná na delší výlet. Zažitkové cesty propojuje myšlenka ekologicky šetrného turismu.
Obec Horní Maršov
SEVER sídlí v jedné z nejstarších obcí východních Krkonoš (1. písemná zmínka pochází již z roku 1466). Ta se může pochlubit hned dvěma výjimečnými kostely, oba jsou zasvěceny Nanebevzetí Panny Marie. Ten renesanční je nejstarší stavební památkou východních Krkonoš, novogotický zase dílem významného architekta Josefa Schulze. Klíče k nově zrekonstruovanému renesančnímu kostelu si můžete zapůjčit v našem Infokoloniálu, popřípadě si objednat komentovanou prohlídku. Významnou dominantou obce je i zámeček v novorenesančním stylu a půvabná secesní radnice na náměstí, s kašnou zakončenou sochou Spravedlnosti. Zajímavé historické události této obce poznáte nejlépe jako účastníci dvou questů, které zdarma získáte v Infokoloniálu DOTEK, nebo na webových stránkách obce.
Romantický hrádek Aichelburg
Lesní hrádek postavený jako pomník vděčným lesním personálem Bertholdovi hraběti Aichelburgovi, který místní panství vlastnil v 1. polovině 19. století. Na svou dobu byl hrabě velmi pokrokový, zajímal se o život svých poddaných a ti na něj po jeho tragickém skonu nezapomněli. Strhující příběh této zajímavé osobnosti východních Krkonoš se dozvíte v našem questu. Klíče od tohoto romantického místa půjčuje nedaleké infocentrum Veselý výlet.
Albeřická jeskyně a muzeum Vápenka
Nejdelší jeskyně krkonošského národního parku s podzemním jezerem, kterou místní speleologové zatím objevili, měří sice jen 250 metrů, její zatopené chodby však stále ukrývají mnohá tajemství. Běžný návštěvník může sice spatřit jen vchod do této vápencové jeskyně, o životě na povrchu se ale dozví jen pár kroků od něj. Zde v Albeřicích, na památkové chráněné osmiboké kamenné věži šachtové vápenky z 19. století, stojí moderní muzeum, které atraktivní formou starých fotografií a zajímavých textů zachycuje životy bývalých obyvatel a spojuje je s konkrétními událostmi tohoto turisticky velmi oblíbeného místa. Složitě komponovaná struktura jednotlivých příběhů osloví náročného návštěvníka hned ve 4 jazycích, expozici si lze ale prohlédnout i zběžně, jako zajímavý obrazový materiál k místu. Děti se zatím zabaví s hravými obrázky Albeřic a mapou východních Krkonoš. Stačí si zapůjčit klíč v infocentru Veselý výlet a vydat se z Horního Maršova na 6km dlouhou cestu za poznáním.
Rýchorský prales
Jeden z nejstarších zachovalých krkonošských lesů roste právě na Rýchorách, hřebenu mezi Horním Maršovem, Svobodou nad Úpou a Žacléřem. Bizarně pokroucené buky, původní „rodiny“ letitých smrků s větvemi až na zem, cenné byliny a všudypřítomný mech vytváří v tomto lese trvalé zelené příšeří, jehož unikátní atmosféru vyhledávají především fotografové a ti, kteří si při svých toulkách nejvíce cení klidu, ticha a samoty.
Černohorské rašeliniště
Až 6 000 let staré rašeliniště lesního typu zabírá desítky hektarů území mezi Černou a Světlou horou, výchozím místem prohlídky je horní stanice lanovky z Janských Lázní na Černou horu. Povalové chodníky a informační tabule naučné stezky umožňují pěším návštěvníkům detailně poznat vznik a fungování tohoto jedinečného území/ekosystému, a zároveň si prohlédnout nejcennější krajinu v I. a II. zóně národního parku.
Křížová cesta na Starou horu
Jen 200m od infocentra Veselý výlet v Horním Maršově začíná historická křížová cesta, dnes osazená smaltovanými obrazy současného českého výtvarníka Aleše Lamra. Své návštěvníky zavede do osady Stará Hora, kde je k vidění nejzachovalejší soubor lidové architektury v Krkonoších. Jako třeba chalupa č.p. 10, ve které po staletí žila rodina Benschova, a opodál stojící kaple sv. Anny, kterou zde tato rodina nechala v roce 1752 postavit.
Lysečinská jehla a kaple Narození Páně
Pohodlná cesta z Horního Maršova do Albeřic ležících na samých hranicích s Polskem nabízí i jednu speciální „geologickou“ zastávku – Lysečinskou jehlu. Tento 8 m vysoký skalní útvar vznikl selektivním zvětráváním okolních vápenců a v Krkonoších se jedná o jev zcela ojedinělý. Dalším zajímavým zastavením je kaple Narození Páně, kousek od boudy Večerka. Na přelomu tisíciletí byla z naprosté ruiny znovu postavena a vyzdobena náročnou, avšak trvalou technologii malbou do syrové omítky. Ve výjevu narození Páně kráčejí z levé strany krkonošští horalé a z pravé strany koledníci z celého křesťanského světa, v klenutém stropu je vykresleno 27 andělů.
Chcete-li se zeptat na cokoliv o tomto ubytování, stačí vyplnit níže uvedený formulář a stisknout tlačítko ODESLAT. Váš dotaz bude odeslán na e-mail provozovatele ubytování.